Kompresivní prádlo


Účelem kompresivního návleku je v bezprostředním pooperačním období stlačení poraněných drobných cév a tím snížení krvácení do podkožního tuku. V dalších dnech pak kompresní prádlo pomáhá redukovat otok a snižuje bolestivost. Díky rovnoměrnému rozložení tlaku působícího na odsávanou oblast pak podporuje hojení bez nerovností.

Návleky jsou vyrobeny z pružného úpletu obsahujícího syntetické materiály, které zajišťují neměnné mechanické vlastnosti po celou dobu potřebné aplikace.

Návlek se nosí v prvních týdnech po liposukci trvale, lze jej sejmout jen na dobu nezbytnou k provedení osobní hygieny, přibližně na 15 minut denně. Po této době se již obvykle dostavují nepříjemné štiplavé pocity, které přecházejí do bolesti. Tyto příznaky nás také informují o tom, že nošení návleku je ještě potřebné. Doba potřebné elastické komprese závisí na rozsahu a lokalizaci liposukce. Do určité míry ovšem vždy závisí na individuálním průběhu. Obvykle je nutné návleky nosit 3-6 týdnů, později již jen při větší fyzické zátěži.

V prvních pooperačních hodinách dochází k určitému odtékání roztoku s příměsí krve z kožních incizí, takže návlek obvykle poněkud prosákne. Ačkoli znečištění návleku může pacient vnímat jako nepříjemnost, ze zdravotního hlediska je odtok zbytkové tekutiny prospěšný. Druhý den po operaci jsou již skvrny na kompresivním prádle zaschlé, a ačkoli jsou nevzhledné, jsou zdravotně nezávadné. Pokud chcete být brzy ve zcela čistém prádle, je nutno si zakoupit návlek náhradní. Nechcete-li kupovat dva návleky, lze kompresní prádlo asi po týdnu vyprat a rychle vysušit.

V naší republice obchoduje s kompresivním liposukčním prádlem několik firem se srovnatelnou nabídkou. Jednou z firem s vysokým standardem provedení je firma Medimplant. Návlek lze přímo objednat na stránkách www.medimplant.cz nebo www. lipoelastic.com.
Kompresivní prádlo je dodáváno ve 3-4 barvách, nejčastěji bílé, černé a tělové. Zejména na obličej a bradu je vhodné si volbu barvy promyslet, protože např. černý návlek je zde příliš nápadný.
Návleky se kromě barvy a velikosti liší i tvarem v závislosti na tělesné oblasti. Různý je i způsob zapínání, které může být buď na klasický anebo suchý zip, případě na háčky. Někdy je důležité umístnění zapínání, např. háčky na zádech se bez pomoci druhé osoby zapínají velmi obtížně.

Na oblast břicha je třeba zakoupit návlek se šlemi, které jej drží vypnutý, aby nedocházelo k jeho shrnování. Jestliže se návlek shrne, vznikají bolestivé zářezy v oteklé tkáni. Těmto rýhám se na břiše zcela vyhnout nelze, je však třeba dbát občasným posunováním prádla na to, aby nebyly stále ve stejném místě. Důsledkem trvalého vytlačení rýhy by totiž mohla být výsledná nerovnost či permanentní zářez.
Na některé oblasti existuje i prádlo se zdvojenou vrstvou, které zajišťuje lepší stlačení odsávané oblasti, někdy i zmírňuje vnímání nepříjemných pocitů.

Výběr velikosti prádla se řídí podle naměřených rozměrů v příslušné tělesné partii. Při výběru velikosti je třeba vzít v úvahu i předpokládané množství odsátého tuku, aby návlek nakonec nebyl příliš volný. Volný návlek totiž nezajišťuje dostatečné stlačení a neplní tak svou funkci. Pokud se rozhodnete pro návlek šitý individuálně na míru, musíte u některých firem počítat s významně vyšší cenou. Liší- li se tedy vaše míry od standardních rozměrů jen mírně, je vhodné volit raději velikost menší, ale standardně vyráběnou.
 
 
webarchitect eBRÁNA Plastická chirurgie