Způsoby anestézie

 

Podle lokalizace a rozsahu liposukce může být zvoleno několik způsobů anestézie.

 

 

Místní anestézie

Liposukce velmi malého rozsahu může být provedena v místní anestézii, tj. ošetřovaná oblast kůže a podkožní tkáně je infiltrována roztokem místního anestetika běžné koncentrace. Využití je možné jen u liposukce malého rozsahu, jako je např. korekce nadbytku podkožního tuku v okraji jizvy po abdominoplastice.

Tumescentní technika

Při tumescentní metodě je užito velmi zředěného roztoku  místního anestetika. Využívá se skutečnosti, že z tukové tkáně s kontrahovanými cévami (působení adrenalinu) se anestetikum vstřebává do krevního oběhu pomalu a tak přípustné hladiny anestetika v krvi nejsou překročeny. Druhou výhodou je skutečnost, že díky pomalému vstřebávání místní anestetikum v cílové oblasti působí dlouhodobě. Nevýhodou je ovšem problematická otázka toxického působení lidocainu, která dosud nebyla plně dořešena. Další nevýhodou tumescentní techniky jsou nepříjemné pocity při postupném vstřikování tekutiny do podkoží.

Celková anestézie

Celková anestézie je pro nemocného nejpříjemnější, protože veškeré bolestivé vjemy jsou zcela eliminovány. Prakticky ve všech operačních oborech jde o nejčastěji užívaný způsob anestézie, nese s sebou ovšem také určitá rizika. Potlačení bolesti je omezeno jen na dobu zákroku, po operaci je nutno podat analgetika. Volba analgetika závisí na rozsahu výkonu. Ve spektru dostupných preparátů lze vždy nalézt přípravky, které bolest dostatečně utiší.
 
Mezistupněm mezi tumescentní technikou a celkovou anestézií  je užití tzv. wet techniky s užitím přísady místního anestetika, které je doplněno tzv. sedací. Pacient tedy není v narkóze, je při vědomí, případně pospává. V průběhu zákroku lze pacienta probudit a vyzvat k potřebné spolupráci , např. otočení na druhý bok apod. Podle potřeby jsou v průběhu zákroku podávána analgetika nebo tlumící léky k zamezení nepříjemných pocitů.

Epidurální anestézie

Další možností je tzv. epidurální anestézie, kdy se anestetikum pomocí jehly speciálním postupem vstřikuje v bederní krajině do páteřního kanálu. Pacient je při plném  vědomí, bolest v dolní části trupu a dolních končetinách je zcela eliminována. Tento způsob anestézie není u liposukce příliš obvyklý, ačkoli může být zejména u některých rizikových pacientů výhodný. Využití je ovšem možné jen při liposukci v dolní polovině těla.

 

 

Home liposukce

webarchitect eBRÁNA Plastická chirurgie