ABDOMINOPLASTIKA

Abdominoplastika je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje nadbytečná kůže a podkožní tuková tkáň povislého břicha a zpevňují uvolněné břišní svaly.

Tento způsob zlepšení tělesné kontury je prováděn u pacientů, kde by metoda liposukce nestačila. Jde o případy, kdy došlo ke ztrátě původní pružnosti kůže břicha a jedná se tedy nejen o nadbytek podkožního tuku, ale i kůže.

Nepříznivá změna kontury břicha nastává z několika příčin.

U žen je to nejčastěji následkem těhotenství, zejména opakovaného. Během těhotenství se kůže, fascie i svaly mechanicky rozpínají , kolagenní vlákna koria se rozpínají a trhají, vznikají strie. Tyto změny často po porodu nedovolí normální involuci kůže. Ta zůstává uvolněná, vraští se kolem pupku nebo v podbřišku, kde se tvoří řasy nebo převisy. Svaly mohou zůstat ochablé, podbřišek vyklenutý.

Další příčinou může být ztráta kožní elasticity v důsledku stárnutí.

Méně často bývá kontura břicha změněna vahou nadměrné vrstvy podkožního tuku.

Vznik souvisí s hormonálními či metabolickými poruchami s nadměrným ukládáním tuku v podkoží, případně je o alimentární obezitu z nadměrného energetického příjmu.

Silná podkožní vrstva kůži vytahuje a působí i vytažení a ztenčení svalů břišní stěny. Těžká, pokleslá břišní stěna vede k vytvoření mohutných převisů a valů především v dolní polovině břicha.

Také rychlý nebo větší váhový úbytek vede k uvolnění kožní řasy, která se další redukcí váhy jen zvýrazňuje. Pokud se jednou taková řasa vytvoří, nepomůže většinou ani dlouhodobé intenzívní cvičení.

Plně rozvinutý klinický obraz je označován termínem venter pendulus a je příčinou mnoha nesnází : problémy s hygienou, obtížná volba vhodného prádla, omezení fyzických aktivit, výskyt mykotických a kvasinkových onemocnění v místech zapářky, problémy se sexuálními aktivitami apod.

Abdominoplastika není metodou léčby obezity, může však výrazně zvýšit kvalitu života pacientů po velké redukci tělesné hmotnosti. V těchto případech vznikají obrovské převisy měkkých tkání, které lze korigovat pouze operací.

Na rozdíl od liposukce byla technika vyvinuta již na počátku minulého století, během doby prošla dlouhým vývojem s řadou zlepšení. Při srovnání s počty liposukcí je množství operací menší, neboť liposukce se vztahuje k různým tělesným krajinám. Pokud porovnáme počty liposukcí v oblasti břicha s abdominoplastikami, je množství zákroků srovnatelné.

Výhodou procedury je oproti liposukci odstranění jak tuku, tak nadbytečné kůže a zpevnění svalové vrstvy. Nevýhodou je poněkud větší operační zátěž a relativně dlouhá jizva, která je však uložená v přirozené ohybové rýze břicha a navíc skryta spodním prádlem.

Efekt abdominoplastiky je trvalý. Nedojde-li k podstatným váhovým změnám, případně k dalšímu těhotenství, není třeba operaci opakovat.

 

 

Home liposukce.cz 

webarchitect eBRÁNA Plastická chirurgie