KOŽNÍ NÁDORY

Motto: “Kůže si pamatuje každý sluneční paprsek, který na ni dopadne. Nestřídmost neodpouští.”

Kožní nádory patří mezi nejčastější nádorová onemocnění a jejich výskyt trvale narůstá.

Již od roku 1994 je bazaliom, nejméně závažný ze zhoubných nádorů kůže, nejčastějším ze všech maligních onemocnění. V součastnosti představuje 20% všech zhoubných nádorů.

Dříve se nádory kůže vyskytovaly jen ve středním nebo vyšším věku, nyní se jejich výskyt posunuje do stále mladších věkových kategorií. Zejména to platí pro nejnebezpečnější kožní nádor - maligní melanom.

Dnes se odhaduje, že až 2/3 všech zhoubných novotvarů kůže má přímou souvislost s pobytem na slunci. Velmi zrádná je skutečnost, že se účinky UV záření v těle kumulují a negativně se projeví až po letech.

Za nejohroženější skupinu obyvatelstva je považována dnešní generace třicátníků a čtyřicátníků, protože prožívala dětství v době, kdy se o rizicích slunění příliš nevědělo, nebyly ani k dispozici dostatečně účinné ochranné prostředky.

Slunce je zdrojem života na zemi, sluneční záření je nezbytné pro mnoho životně důležitých pochodů. Sluneční paprsky příznivě ovlivnují naše zdraví a vyvolávají také opálení kůže.

Blahodárný vliv slunečního záření na psychiku je všeobecně známý. Pozitivně též ovlivňuje některé kožní choroby, viditelná složka stimuluje fotoreparační procesy v kůži. Slunce pomáhá v kůži vytvářet důležitý vitamin D, potřebný ke správnému vývoji kostí. Vliv UV záření na kostní metabolismus je však jen doplňkový, rozhodující je přísun vitaminu D v potravě.

Ve 20. století byla opálená kůže symbolem zdraví a dobrého společenského postavení. K životnímu stylu zejména v 80. a 90. letech snědá pokožka neodlučně patřila. Kdo nepřijel z rekreace opálený, neměl vydařenou dovolenou. Bohužel se v posledních letech ukazuje, že sluneční paprsky mají na kůži díky své UV složce nepříznivý vliv. UV záření je totiž schopné rozkládat makromolekulární látky a tedy poškozovat buněčné struktury včetně nosičů genetických informací.

Relativně nezávažnými účinky nadměrného opalování jsou předčasné stárnutí pleti a větší tvorba vrásek. Podstatně nepříznivější je však vliv UV záření na vznik kožních nádorů. Sluneční záření je navíc díky ztenčení ozónové vrstvy stále agresivnější a tedy nebezpečnější.

Ačkoli ¨zdravé opalování¨ v podstatě neexistuje, není zatím nutné slunění zcela zavrhovat. Důležité je však vždy správné použití vhodných ochranných prostředků a zejména postupné opalování v rozumných dávkách.

Pochopení rizik spojených s nechráněným pobytem na slunci je nezbytným základem pro racionální chování. Náležitá ochrana by měla být prvořadým úkolem především pro rodiče pečující o děti. Je nutno pamatovat, že čím je dítě menší, tím je přirozená fotoprotekce slabší. Neznalost či nedbalost při ochraně kůže a zraku může mít za čas tragické následky.

Řádná ochrana začíná již adekvátním poučením a výchovou dětí. Dodržování zásad fotoprotekce by se mělo stát stejně samozřejmým návykem jako pravidelné mytí či péče o chrup!

Neméně důležité je i brzké rozpoznání vzniklého kožního nádoru, protože včasně zahájená terapie většinou vede k plnému uzdravení.

Rozeznáváme tři základní typy zhoubných nádorů kůže, které se liší svým vzhledem i biologickým chováním – bazaliom, spinaliom a maligní melanom.

Fotografie kožních nádorů nemají za účel čtenáře šokovat či vyvolávat ošklivost. Záměrem autora je ukázat na příkladech charakteristický vzhled jednotlivých typů nádorů. Fotografie pokročilých stavů mají podtrhnout potencionální závažnost nádorů kůže a důležitost prevence a včasné léčby.


 

 

 

 

 

Home liposukce.cz  

webarchitect eBRÁNA Plastická chirurgie