Účel kompresivního prádla
V bezprostředním pooperačním období kompresivní bandáž stlačuje poraněné drobné cévy a tím snižuje krvácení do podkožního tuku.
V dalších dnech po liposukci kompresní prádlo redukuje otok a snižuje bolestivost.
Díky rovnoměrnému rozložení tlaku působícího na odsávanou oblast pak podporuje hojení bez nerovností.
Návleky jsou vyrobeny z pružného úpletu obsahujícího syntetické materiály, které zajišťují neměnné mechanické vlastnosti po celou dobu potřebné aplikace.
Návlek se nosí v prvních týdnech po liposukci trvale, lze jej sejmout jen na dobu nezbytnou k provedení osobní hygieny, přibližně na 15-20 minut denně.
Asi u 50 % pacientů se po této době dostavují nepříjemné štiplavé pocity, které přecházejí do bolesti, polovina pacientů tyto obtíže nemá.
Dokud tyto pocity po odložení prádla přetrvávají, je třeba v nošení návleku pokračovat.
Jak dlouho liposukční prádlo nosit?
Doba potřebné elastické komprese závisí na rozsahu a lokalizaci liposukce.
Obvykle je nutné návlek nosit 3-6 týdnů, později již jen při větší fyzické zátěži.
Do určité míry ovšem vždy závisí na individuálním průběhu.
V prvních pooperačních hodinách odtéká roztok s příměsí krve z kožních incizí, takže návlek obvykle poněkud prosákne.
Ačkoli znečištění návleku může pacient vnímat jako nepříjemnost, ze zdravotního hlediska je odtok zbytkové tekutiny prospěšný. Druhý den po operaci jsou již skvrny na kompresivním prádle zaschlé, a ačkoli jsou nevzhledné, jsou zdravotně i hygienicky nezávadné.
Pokud chcete být brzy ve zcela čistém prádle, je nutno si zakoupit návlek náhradní. Nechcete-li kupovat dva návleky, lze kompresní prádlo po 4-5 dnech vyprat a rychle vysušit.
V České republice dodává liposukční prádlo několik firem se srovnatelnou nabídkou. Jednou z firem s vysokým standardem provedení je firma Medimplant. Návlek lze přímo objednat např. na stránkách www.medimplant.cz
Jakou barvu prádla zvolit?
Kompresivní prádlo je obvykle dodáváno ve dvou barvách – tělové a černé. Existuje i barva bílá, po liposukci je ale poměrně nepraktická a příliš se nevyužívá.
Výhoda prádla tělové barvy
Tělová barva pod světlým oblečením není patrná.
Maska na podbradek tělové barvy je vhodná pro blondýny, protože splývá s barvou vlasů.
Výhoda černého návleku
Černé prádlo je praktičtější, nejsou na něm vidět zaschlé skvrny po vyteklém roztoku, vzhledově je o něco „elegantnější“.
Nevýhoda černého návleku
Černá barva prádla je pod bílými kalhotami či košilí vidět, kdo tedy např. v zaměstnání nosí bílou uniformu a chce liposukci utajit, volí barvu tělovou.
Nevýhoda tělové barvy prádla
Krvavé skvrny obvykle nejdou zcela vyprat, zůstávají mapovité obrysy skvrn.
Kolik kusů prádla zakoupit ?
Někteří výrobci (z pochopitelných důvodů) doporučují dvoje prádlo.
Jedná se ale jednoúčelovou pomůcku, která něco stojí a kterou jinak nevyužijete… Se dvěma kusy je větší komfort, s jedním kusem je liposukce o cca tisíc korun levnější…
Při nákupu dvou kusů je vhodné si vzít od každé barvy jeden.
Zejména na obličej a bradu je vhodné si volbu barvy promyslet, protože např. černý návlek je zde příliš nápadný.
Velikost prádla
Výběr velikosti prádla se řídí naměřenými rozměry v příslušné tělesné partii. Při výběru velikosti je třeba vzít v úvahu i předpokládané množství odsátého tuku, aby návlek nakonec nebyl příliš volný. Volný návlek totiž nezajišťuje dostatečné stlačení a neplní tak svou funkci.
Pokud se rozhodnete pro návlek šitý individuálně na míru, musíte u některých firem počítat s významně vyšší cenou. Liší- li se tedy vaše míry od standardních rozměrů jen mírně, je vhodné volit raději velikost menší, ale standardně vyráběnou.
Kdy kompres zakoupit?
Individulální nákup na eshopu před zákrokem není vhodný, protože nevíte, kolik tuku vám operatér odsaje a tudíž předoperační míry neodpovídají mírám pooperačním.
Ideální je, má-li zdravotnické zařízení všechny druhy prádla skladem a příslušnou velikost vybere operatér na konci zákroku.
Typy a provedení kompresivního prádla
Na každou odsávanou tělesnou oblast se vyrábí příslušný typ kompresu, který vždy musí o něco přesahovat odsátou oblast. Jednotliví výrobci užívají různé označení typu prádla, nejsrozumitelnější má firma Medimplant.
- podkolenní – začíná v pase a končí pod koleny, nejčastější užití na vnitřní stranu stehen + kolen, nebo kombinaci zevních stehen s vnitřními koleny
- stehenní – začíná v pase a končí ve spodní třetině stehen, užívá se na zevní stehna nebo vnitřní stehna bez kolen
- kotníkové – začínají v pase a končí u kotníků, užití při liposukci lýtek či v oblasti bérců, nebo při liposukci stehen, je-li sklon k lymfatickým otokům
- břišní kalhotky – začínají pod prsy a končí jako dámské kalhotky se zapínáním na háčky mezi nohama, užití u liposukce břicha nebo bederní oblasti.
- břišní kalhoty – začínají pod prsy a končí krátkými nohavičkami v oblasti stehen, užití u liposukce břicha nebo hýždí . Oba břišní návleky jsou dodávány se šlemi, aby prádlo nesklouzávalo dolů. Na liposukci v oblasti beder tyto šle nejsou potřeba.
- návlek na paže
- nátělník dámský je užíván po liposukci postranních partií hrudníku
- nátělník pánský na liposukci prsů, případně na liposukci břicha
- maska obličejová
Různý je i způsob zapínání, které může být buď na klasický anebo suchý zip, případě na háčky.
Někdy je důležité umístnění zapínání, např. háčky na zádech se bez pomoci druhé osoby zapínají velmi obtížně.
Zipy a háčky mají výhodu ve snadnější manipulaci při oblékání a svlékání, na druhou stranu si řada pacientů stěžovala na nepříjemné tlaky a bolesti v místě zapínání nad odsátou tkání. Proto na našem pracovišti používáme prádlo na břicho a stehna bez zipů. V prvních dnech po liposukci je oblékání složitější, ale v dalším (a delším) období je nošení těchto návleků příjemnější.
Na některé oblasti existuje i prádlo se zdvojenou vrstvou, které zajišťuje lepší stlačení odsávané oblasti a zmírňuje vnímání nepříjemných pocitů.