PRO PŘÍZNIVÉ ZOTAVOVÁNÍ DODRŽUJTE NÁSLEDUJÍCÍ POKYNY:

První den – po zákroku

Dokud odtéká roztok, je vhodné ležet na lůžku nebo sedět v křesle. K ochraně lůžka apod. slouží nepropustné podložky s absorpční vrstvou, jednu položte pod sebe a druhou přes sebe a podle potřeby je vyměňujte. Na odsávané oblasti nepřikládejte ledové obklady ani teplé zábaly.

Pijte dostatečné množství tekutin k prevenci dehydratace.
(u dehydratace je vyšší riziko toxického působení anestetik a vyšší riziko trombózy)

Účinek lokálního anestetika odeznívá postupně. Analgetika neužívejte preventivně, ale až po nástupu nepříjemné bolesti.

Z  lůžka vstávejte pomalu, po chvíli sezení. Pokud při chůzi pocítíte slabost, sedněte si do dřepu a příp. přivolejte pomoc.

Spát je možné v jakékoli poloze, např. i na břiše po liposukci břicha, nebo na boku po liposukci boků. Budete-li ležet převážně na jednom boku, může z něj odtéci více tekutiny než ze strany druhé a způsobit tak určitou asymetrii. Není třeba tomu věnovat pozornost, postupným vstřebáváním otoku se tato dočasná asymetrie upraví v řádu dnů, nejpozději týdnů.

Kompresivní prádlo se na hygienu v den zákroku nesundává, vzhledem k odtékání roztoku by očista neměla valný smysl.

Další dny po liposukci

Analgetika užívejte při nepříjemné bolesti v intervalu dle poučení lékařem.

Jeden až dva dny po zákroku je zvýšená teplota do 38 st. normální reakcí na zákrok. V dalších dnech by přetrvávající či stoupající teplota mohla znamenat zánět, zejména v kombinaci s narůstající bolestivostí. V takovém případě je třeba bez odkladů kontaktovat lékaře.

Dva až tři dny po zákroku je vhodné převážně odpočívat, záleží na tom, jak se cítíte. Můžete polehávat, ale je vhodné se několikrát denně projít po bytě, na toaletu apod. Pokud se cítíte zcela fit, můžete vykonávat všechny běžné denní činnosti. Sportovní aktivity a nadměrná fyzická zátěž příslušné tělesné partie jsou zcela nevhodné po celou dobu nošení kompresivního prádla. Výjimkou je chůze, která nevadí ani po liposukci v oblasti dolních končetin.

Dva dny po liposukci dochází ke vstřebávání anestetika z podkoží do krevního oběhu a k jeho odbourávání v játrech. Alkohol by játra neúměrně zatěžoval a proto je po tuto dobu zakázán. (kouření není zdravé, ale ve vztahu k liposukci nevadí…)

Prádlo na vás obvykle do druhého dne uschne. Sundat ho na osobní hygienu není zakázáno, ale manipulace s ním je nepříjemná, příp. bolestivá. Pokud se rozhodnete jej sundat, opatrně ho stáhněte na lůžku či pohovce pro případ (přechodné) slabosti. Asistence druhé osoby je prospěšná.

První dny po zákroku se omývejte žínkou mimo vlastní ranky, protože ranky nejsou ještě zhojené. Sprchování ošetřené oblasti je vhodné nejdříve po 4 dnech, v té době jsou už ranky čerstvě zhojeny. Ve vaně s teplou vodou se nekoupejte dříve než po 10 dnech.

Tzv. válečkování je dle našeho názoru zbytečné, hojení nezkracuje a nerovnosti nevyhlazuje.

Kompresivní prádlo se nosí trvale, odkládá se jen na 15-20 minut denně na osobní hygienu.

Pokud se návlek shrne, je třeba prádlo posunout, aby bylo v ošetřené oblasti vyhlazené.
Na břiše může kompres vytlačovat v oteklé tkáni žlábek, v takovém případě je třeba občas prádlo posunout, aby nebyl otlak stále ve stejném místě.

Máte-li jen jeden kompres, je možné ho vyprat a rychle vysušit 4.-5. den po liposukci. Pravděpodobně to nestihnete rychleji než za 3/4 hodiny, ale je třeba spěchat, aby byla doba bez návleku co nejkratší.
(asi 50% pacientů po čtvrthodině začíná pociťovat nepříjemné palčivé bolesti, které po oblečení kompresivní bandáže záhy ustupují, druhá polovina pacientů tyto obtíže nemá, přesto by neměla dobu bez návleku zbytečně prodlužovat)

Obvyklá doba nošení kompresního prádla

PODBRADEK2 týdny trvale, 2 týdny na část dne („po práci“)
BŘICHO6 týdnů
BEDERNÍ KRAJINA4-5 týdnů
ZEVNÍ STEHNA4-5 týdnů
VNITŘNÍ STEHNA SAMOTNÁ4-5 týdnů
VNITŘNÍ STEHNA S KOLENY6 týdnů
VNITŘNÍ STRANA KOLEN4 týdny
PAŽE4 týdny
POSTRANNÍ PARTIE HRUDNÍKU4 týdny
PRSA U MUŽE4 týdny

SPECIFICKÉ POKYNY PRO KONKRÉTNÍ OBLASTI

Liposukce vnitřních stehen a kolen

 • návlek je třeba při oblékání vždy vytáhnout až nahoru do třísel a ujistit se, že žádná kůže nezůstala nestlačena, příp. že není pod kompresem shrnuta do záhybu
 • během dne občas zkontrolujte, zda se spodní okraj kalhot neposunul nahoru a pokud ano, posuňte jej zpět
  (je třeba tahat za prádlo těsně nad krajkou, nikoli za ni – přílišným tahem by se krajka mohla od nohavice odtrhnout)
 • několik prvních dní je vhodné několikrát denně lehnout na pohovku u zdi a opřít zvednuté nohy o stěnu – otok nahromaděný především u kolen se po pár minutách posune směrem k srdci a nepříjemný tlak u kolen se zmírní

Liposukce paží

 • asi po třech týdnech od liposukce je vhodné začít kůži masírovat – masáž spočívá v posouvání kůže v odsávané oblasti v dlouhé ose končetiny tam a zpět, aby nedošlo ke zkrácení vazivových snopců v podkoží.
  (Pokud by tato masáž nebyla prováděna, mohla by kůže do jisté míry přirůst ke svalu a při ohýbání v lokti by se kůže mohla mírně vtahovat)

Liposukce břicha

 • je třeba pomocí šlí udržovat kompres vypnutý, aby nedocházelo k jeho shrnování
 • po liposukci celého břicha je nutné nosit šle, aby návlek stlačoval celou ošetřenou plochu, jde-li o liposukci podbřišku, šle obvykle nutné nejsou
 • pokud se návlek shrne, vznikají bolestivé zářezy v oteklé tkáni, prádlo je pak nutné občas posunout, aby zářez nebyl stále ve stejném místě
  (těmto rýhám se na břiše zcela vyhnout nelze, je však třeba prádlo posunovat – důsledkem trvalého zářezu by totiž mohla být výsledná nerovnost či nevelká permanentní prohlubeň)
 • několik prvních dní po zákroku se snažte udržovat rovná záda , aby se břicho „nekrčilo“ (stoj, leh, chůze, „polosed“ v křesle, na židli sed ve vzpřímené poloze)

Liposukce podbradku

 • spodní okraj kompresivní masky může v otoku vytlačovat hlubší zářez, v takovém případě okraj masky občas posouvejte, aby nebyla rýhy ve stále stejném místě
 • první dva týdny se maska nosí trvale, další dva týdny je možné ji odložit na nezbytnou dobu do zaměstnání a zbytek dne ji opět nasadit
 • po dvou týdnech od zákroku je vhodné protahovat kůži podbradku opakovaným plným záklonem hlavy
 • po 4 týdnech je možné masku odložit, většinou jsou v odsávané oblasti ještě hmatné tužší uzlíky, tyto je třeba asi 10 minut denně masírovat (tužší místa promačkávat), masáže jsou potřebné, dokud tkáň nezměkne